مهمترین خبرها
09/3 1397

با دکتر صالحی نیا به مناسبت هفته کتاب وکتابخوانی ، اهمیت سرانه مطالعه و چاپ کتاب ایشان با محوریت مدیریت و مدیریت سازمانی  گفتگویی کوتاه انجام دادیم .

ایشان یکی از شاخصه های رشد جامعه ، بالندگی و ارتقاء علمی دانشگاه و دانشگاهیان را در گروه افزایش سرانه ساعات مطالعه دانستند.

در ادامه توجه شما را به مشروح این مصاحبه جلب می کنیم.

 

مصاحبه با آقای دکتر صالحی نیا  به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی

 

از چه سالي در پژوهش را محوریت فعالیت های خود قراردادید ؟

پژوهش یک روند هوشمندانه، هدفمندانه و خلاقانه است ؛ برای یافتن نکات علمی، باروش های جدید  در رشد دادن علم و فناوری  .

پژوهش در ذات همه انسانها نهفته است؛ از کنجکاوی کودکانه فرزندان مان به راحتی امر پژوهش را می توان دید. علاقه به جستجو ی هوشمندانه و پژوهش محور بودن در هر فرازی از زندگی بنده وجود داشته است  ولی ارتقاء آن را میتوان ، در زمان دانشجویی عنوان کرد.

چه كتاب ها و مقالاتي از شما منتشر شده است؟

كتاب هاي منتشر شده بنده:

 اصول سرپرستی سازمان ، مبانی مدیریت رفتارسازمانی، دورکاری !بله و چرا، ارزیابی نتایج یادگیری در آموزش عالی، آموزش مهارتهای زندگی دانشجویی، حکمرانی در دانشگاه  که محوریت آن دانشگاهی و دانشجویان رشته های مختلف مدیریت می باشند.

از اينجانب 3  مقاله  نيز به چاپ در کنفرانس های علمی به چاپ رسیده است:

پیش بینی رضایت شغلی و عزت نفس برحسب تفکر انتقادی، بررسی میانجی استرس شغلی در رابطه بین    رهبری اخلاقی و اثر بخشی رهبری با قصد ترک خدمت ، مقایسه سبک های یاد گیری و یادگیری خود تنظیم در دانشجویان آموزش مجازی و حضوری

رشد و بالندگی  یک جامعه  میتواند تاثیر گذارچه معیار هایی  باشد؟

رشد یک جامعه، در هر زمینه ای، می تواند موثر از باید ها و نباید هایی باشد که،  افزایش دانش،  امکان بهره وری از آن را مهیا می سازد. افزایش دانش، در گرو مطالعه ی سالم است. مطالعه ای که باعث رشد مثبت شود. یکی از بهترین راه های کسب علم ، سیره اهل بیت است همانطور که از کلاس های درس امام جعفر صادق علیه السلام  دانشمندان بزرگی به دنیا معرفی شدند.

یکی از شاخصه های رشد جامعه ، بالندگی و ارتقاء علمی دانشگاه و دانشگاهیان را در گروه افزایش ساعات مطالعه مثبت  می باشد.

 

مصاحبه با آقای دکتر صالحی نیا  به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی

 

 چه توصيه هايي براي نويسندگان داريد؟

 

دشواری این راه بر دانشمندان و اهل قلم پوشیده نیست و مرحله کمال مطلوب با رهنمودهای صاحب نظران و راهنمایی و پیشنهاد های اهل فن به دست می آید. و بطور خلاصه باید نکات زیر را  مد نظر قرار داد:

نكته اول اين است كه پژوهشگر در امر پژوهش نبايد مقلد باشد.

 به عبارتی پژوهشگر به حرف و نظرات بزرگان اعتنا كند و آن نظرات را با دقت مطالعه كند ولي مقلد آنها نباشد. اگر چشم پژوهشگر را بزرگان پركنند ديگر حرف جديد و نو به دنيا نمي آيد. و اين براي پژوهش اصلا خوب نيست.

دوم اينكه پژوهشگر بايد فارغ البال از هر مكتب و مذهبي به منابع ديني به ويژه در تفسير قرآن  و اهل بیت مراجعه كند، يعني از اول درصدد اثبات يك عقيده و مرام  نباشد .

نویسنده  به دنبال اثبات نظر خاصي نيست  او تحقيق را ادامه مي دهد تا ببيند به كجا مي رسد، بنابراين اگر كسي بخواهد موفق شود بايد همه دانسته ها را  با علامت سؤال بنگرد و پژوهش را ادامه دهد تا به نظری جدید و نو برسد.

ضمن تشكر از وقتي كه در اختيار ما قرار داديد، در پايان اگر صحبت خاصي داريد، بفرماييد.

اهمیت علم ودانش در اسلام بقدری است که اولین کلمه ای که جبرئیل به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله گفت؛ این بود: «اقرأ» (بخوان). بی گمان ارزش انسان در آموزه های قرآنی به دانش است؛ از این روست که تسخیر فرشتگان و هستی، زمانی برای انسان شدنی شد که خداوند به انسان اسمای خویش را تعلیم داد و انسان به دانش اسمایی آگاه شد.

و باید به اين نكته توجه داشت كه توليد علم يعني قدعلم كردن در دنياي علم و جهان. دنیایی که در هر لحظه از آن علم و فناوری به روز می شود. قدرت علم است که علاوه بر رشد و بالندگی در عرصه فناوری باعث  قدرت در این دنیا ی امروزه میشود و می توان فرهنگ خود را نیز به دنیا معرفی کرد.

ای برادر تو همه اندیشه ای               مابقی خود استخوان و ریشه ای

امید است گامی هرچند کوتاه  اما موثر در این زمینه برداشته شود و آفریدگاری که خویشتن را به ما شناساند و درهای علم را برما گشود و عمری و فرصتی عطا فرمود، تا بدان، بنده ضعیف خویش را در طریق علم و معرفت بیازماید.

 

 

نشانی پستی
نشانی: استان گلستان علی آباد کتول بلوار دانشگاه (سه راه کبود وال) حوزه معاونت سما واحد علی آباد کتول
صندوق پستی: 93118-49417

تلفن: 34235453-017 , 34235454-017
دورنگار: 6235454-017
google
yahoo
alexa
ebook
Baidu.com
Wikipedia
Blogger.com
Windows Live
Amazon.com
eBay
Bing
Ask
استانداری گلستان
سفارش طراحی وب سایت - سفارش دات نت